NRD Начало
Понеделник, 9 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Музикалната поема "Рилският пустинник" е свидетелство за богатата културна традиция на България
6282
Цветни аспекти

Музикалната поема "Рилският пустинник" е свидетелство за богатата културна традиция на България

България, балканска страна с богата култура, се разкрива и като страна със забележителна опера. Това пише международната културна платформа OnlineMerker в обширна статия, посветена на постановката на музикалната поема "Рилският пустинник" на площада пред катедралния храм "Св. Александър Невски" на 27 юли.  Режисьорът Пламен Карталов и всеотдайният му ансамбъл със скромни средства създават истинско сценично чудо, отбелязва авторът на публикацията Дирк Шаус

| 31 Юли 2024, 12:47 ч.
Музикалната поема
Музикалната поема "Рилският пустинник" е свидетелство за богатата културна традиция на България
Снимка © Даниел Димитров

България, балканска страна с богата култура, се разкрива и като страна със забележителна опера. 

Фотоизложба "Свалбард – леденото кралство" откриват на 19 юли в изложбената зала на Етнографския музей в Берковица, съобщиха от музея в града.

Експозицията съдържа 30 фотографии на полярни мечки, моржове, птици, пещери и пейзажи, които постоянно се променят заради затоплянето на климата. Творбите са на англичанина Ник Фостър и са запечатали видяното и  преживяното при придвижването му до най-северната точка на Земята. Това е мястото, до което максимално може да достигне  един турист – архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, между Норвегия и Северния полюс, познат още и като Шпицберген.

Премиерата на фотоизложбата е в Берковица поради факта, че съпругата на  Ник Фостър е оттам, а англичанинът е впечатлен от  балканското градче и го приема като свой роден дом, уточниха организаторите от етнографския музей.

Планинска коза, слонове, вълк, пеликани, маймуни, котка и пирани се появиха по улиците в различни части на Лондон … Всички тези животни са герои в най-новата серия от изображения на британския уличен творец Банкси. Той е известен със своите загадъчни творения, най-често вдъхновени от актуални събития и наболели проблеми в обществото. 

Седем графита за седем дни на седем различни места в Лондон показа миналата седмица артистът, който грижливо крие своята самоличност. И за да няма съмнение, че е техен автор, Банкси публикува изображенията в профила си в "Инстаграм". Без обяснения - тълкуванията какво символизира серията от животни той остави на въображението на публиката. 

Последната му творба от неделя, 11 август, изобразява пасаж пирани и е нарисувана върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата "Сейнт Пол" в

Изложба „Интроверсии“ на Галя Герганова е подредена в троянската галерия „Серякова къща". В експозицията, разположена в залите на първия етаж на галерията, са включени около 30 живописни платна.

Герганова е дългогодишен галерист в ловешката галерия  „Проф. Теофан Сокерев“, като същевременно работи и като художник. Популярна е със своите картини, изобразяващи българки, Троянския манастир, старите варошенски къщи, каза Мариела Шошкова, уредник в галерия „Серякова къща“.

„Този път Галя Герганова се представя вместо с картините, с които до сега я познава троянската публика, със съвсем различни, абстрактни творби, които говорят, като самото  име на изложбата - „Интроверсии“, за едно по-особено насочване навътре, към нея самата“, каза Шошкова.

„Нейните произведения са свързани с историята, с пътуванията в Египет и със сезоните. Композицията е централна, в

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. П

Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Варна снощи. 

Спектакълът обединява 23 песни на Стефан Диомов чрез либрето, създадено от Юрий Дачев. Идейният проект е на директорката на театъра Еделина Кънева. 

Това е първият подобен мюзикъл у нас, първият спектакъл върху готови песни, каза композиторът Стефан Диомов, който в края на представлението излезе на сцената и изправи публиката на крака.

„Написах песни, които за моя голяма радост станаха популярни и ето че на тяхна основа се създаде този мюзикъл“, допълни той и благодари на Еделина Кънева и на режисьора Камен Воденичаров, които покани на сцената за поклон. 

Композиторът похвали балета на Музикалния театър и хореографа Йоанна Стоянова, както и оркестъра, определяйки го като „фантастичен“, и призова да запомним името н

Това пише международната културна платформа OnlineMerker в обширна статия, посветена на постановката на музикалната поема "Рилският пустинник" на площада пред катедралния храм "Св. Александър Невски" на 27 юли. 

Режисьорът Пламен Карталов и всеотдайният му ансамбъл със скромни средства създават истинско сценично чудо, отбелязва авторът на публикацията Дирк Шаус. 

По случай 100-годишнината от освещаването на катедралния храм Софийската опера представя впечатляващо произведение, чиито корени са дълбоко в българската история и духовност. 

Духовната значимост на постановката и тържествеността бяха подчертани и от личната благословия на новоизбрания български патриарх Даниил, посочва Шаус.

Статията представя подробно историята на произведението и творците, работили по него, чиято богата култура и всеотдайност са допринесли за разработването на творбата, свързана дълбоко с българската история и национална идентичност. 

Пърформанс с четене на пиесата „Три обиколки около света“ на Оля Стоянова ще бъде представен от актьорите на Общински театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък на 6 юли. Това съобщи директорът на културния институт Нели Шабанова.

Това е първото излизане от столицата на проекта „ПроТекст“, който представлява четения на непоказвани досега пиеси на български автори. 

Режисьор на „Три обиколки около света“ е Максима Боева, а участие ще вземат актьорите Беатрис Благоева, Николай Бърдарски и Милен Вангелов, както и музикантът Цветан Попов. 

Изявите на „ПроТекст“ не са класически четения, обясни Максима Боева. Целта е да се представи съвременна българска драматургия, да се окаже подкрепа на все повече български автори, да има повече канали, по които творчеството им да достига до хората и тези пиеси да продължат своя живот извън рамките на проекта, посочи тя.&nbs

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че

Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.

Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.

Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".

Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия, които да участват в първото изложение за съвременно изкуство в България - Sofia Art Fair. 

То ще се проведе от 3 до 6 октомври в рамките на Иновационен форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“, съобщават организаторите.

В събитието ще вземат участие повече от 70 художници от различни националности. Те ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство, чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби, съобщават от екипа. 

И допълват, че по време на тридневния форум ще се проведат серия от срещи, презентации и дискусии с водещи имена от сферата на изкуството, бизнеса и технологиите от България и Европа.

Програмата ще предложи и паралелна изложба на млади

Mонументалната сграда на катедралата "Св. Александър Невски", на чийто фон се състоя спектакълът, осигури величествена и духовно заредена атмосфера, подходяща за творбата, посочва изданието. С тази постановка Софийската опера създаде нов, дълбоко вълнуващ портрет на българския национален светец Йоан Рилски. 

Режисурата на Пламен Карталов беше обмислена и съобразена с историческия и религиозния контекст на творбата. Той създаде постановка, която предава по впечатляващ начин както историческото значение на свети Йоан Рилски, така и неговото послание, според автора, който отделя задълбочено внимание и на режисурата, изпълнението на солистите и хора, осветлението, костюмите, декорите, както и на дигиталната сценография на Владимир Грънчаров, която допринася съществено за наративната плътност на спектакъла. За първи път се разрешава на фасадата на катедралата да се проектират мултимедийни ефекти, допълва авторът в статията. 

С тази постановка Софийската опера направи значителен принос към българския културен пейзаж, като вдъхна живот на историята на св. Йоан Рилски по един дълбоко вълнуващ и вдъхновяващ начин, се посочва в публикацията. Според автора комбинацията от историческа точност, музикално съвършенство и впечатляваща режисура превръщат спектакъла в незабравимо преживяване, а качествата на текста на Тихомир Павлов и музикалната композиция на отец Кирил Попов създават творба, която е значима както в исторически, така и в контекстуален план. 

Изобразяването на живота и делата на св. Йоан Рилски носи послание за надежда, безкористна отдаденост и непоклатима вяра. Тази музикална поема е свидетелство за богатата културна традиция на България и почит към един от най-великите светци на страната, заключава статията. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Корейският поп превзема Куба
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес.  Ази ...
Фестивалът „Аполония“ завърши с концерт на „Фондацията“
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Със спектакъла & ...
Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза режисьорът Павел Г. Веснаков
За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. ...
Дженифър Лопес представи новия си филм на кинофестивала в Торонто
Дженифър Лопес се появи в светлината на прожекторите на Международния филмов фестивал в Торонто, за да представи новата си продукция Unstoppable, предаде АФП.   Във филма 55- ...
Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей във Враца за месеците юли и август
Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет с ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Корейският поп превзема Куба
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес.  Ази ...
Идрис Елба се присъединява към британския премиер в нова коалиция за борба срещу престъпленията с хладно оръжие
Холивудският актьор от британски произход Идрис Елба се присъединява към британския премиер Киър Стармър в рамките на кампания на „Даунинг Стрийт“ №10 за борба срещу пр ...
Поморие ще бъде домакин на арт фестивалa Culturama 2024
Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Wate ...
Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю очароваха Торонто с новия си романтичен филм
Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Tim ...
Симеон Димитров поставя загадка за зрителя в 62 картини
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбел ...
Тикер в 08:00 ч.
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, ...
Начало Цветни аспекти
6282
Цветни аспекти

Музикалната поема "Рилският пустинник" е свидетелство за богатата културна традиция на България

По случай 100-годишнината от освещаването на катедралния храм Софийската опера представя впечатляващо произведение, чиито корени са дълбоко в българската история и духовност.Статията представя подробно историята на произведението и творците, работили по него, чиято богата култура и всеотдайност са допринесли за разработването на творбата, свързана дълбоко с българската история и национална идентичност.

| 31 Юли 2024, 12:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музикалната поема
Музикалната поема "Рилският пустинник" е свидетелство за богатата културна традиция на България
Снимка © Даниел Димитров

България, балканска страна с богата култура, се разкрива и като страна със забележителна опера. 

Това пише международната културна платформа OnlineMerker в обширна статия, посветена на постановката на музикалната поема "Рилският пустинник" на площада пред катедралния храм "Св. Александър Невски" на 27 юли. 

Фотоизложба "Свалбард – леденото кралство" откриват на 19 юли в изложбената зала на Етнографския музей в Берковица, съобщиха от музея в града.

Експозицията съдържа 30 фотографии на полярни мечки, моржове, птици, пещери и пейзажи, които постоянно се променят заради затоплянето на климата. Творбите са на англичанина Ник Фостър и са запечатали видяното и  преживяното при придвижването му до най-северната точка на Земята. Това е мястото, до което максимално може да достигне  един турист – архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, между Норвегия и Северния полюс, познат още и като Шпицберген.

Премиерата на фотоизложбата е в Берковица поради факта, че съпругата на  Ник Фостър е оттам, а англичанинът е впечатлен от  балканското градче и го приема като свой роден дом, уточниха организаторите от етнографския музей.

Планинска коза, слонове, вълк, пеликани, маймуни, котка и пирани се появиха по улиците в различни части на Лондон … Всички тези животни са герои в най-новата серия от изображения на британския уличен творец Банкси. Той е известен със своите загадъчни творения, най-често вдъхновени от актуални събития и наболели проблеми в обществото. 

Седем графита за седем дни на седем различни места в Лондон показа миналата седмица артистът, който грижливо крие своята самоличност. И за да няма съмнение, че е техен автор, Банкси публикува изображенията в профила си в "Инстаграм". Без обяснения - тълкуванията какво символизира серията от животни той остави на въображението на публиката. 

Последната му творба от неделя, 11 август, изобразява пасаж пирани и е нарисувана върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата "Сейнт Пол" в

Изложба „Интроверсии“ на Галя Герганова е подредена в троянската галерия „Серякова къща". В експозицията, разположена в залите на първия етаж на галерията, са включени около 30 живописни платна.

Герганова е дългогодишен галерист в ловешката галерия  „Проф. Теофан Сокерев“, като същевременно работи и като художник. Популярна е със своите картини, изобразяващи българки, Троянския манастир, старите варошенски къщи, каза Мариела Шошкова, уредник в галерия „Серякова къща“.

„Този път Галя Герганова се представя вместо с картините, с които до сега я познава троянската публика, със съвсем различни, абстрактни творби, които говорят, като самото  име на изложбата - „Интроверсии“, за едно по-особено насочване навътре, към нея самата“, каза Шошкова.

„Нейните произведения са свързани с историята, с пътуванията в Египет и със сезоните. Композицията е централна, в

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. П

Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Варна снощи. 

Спектакълът обединява 23 песни на Стефан Диомов чрез либрето, създадено от Юрий Дачев. Идейният проект е на директорката на театъра Еделина Кънева. 

Това е първият подобен мюзикъл у нас, първият спектакъл върху готови песни, каза композиторът Стефан Диомов, който в края на представлението излезе на сцената и изправи публиката на крака.

„Написах песни, които за моя голяма радост станаха популярни и ето че на тяхна основа се създаде този мюзикъл“, допълни той и благодари на Еделина Кънева и на режисьора Камен Воденичаров, които покани на сцената за поклон. 

Композиторът похвали балета на Музикалния театър и хореографа Йоанна Стоянова, както и оркестъра, определяйки го като „фантастичен“, и призова да запомним името н

Режисьорът Пламен Карталов и всеотдайният му ансамбъл със скромни средства създават истинско сценично чудо, отбелязва авторът на публикацията Дирк Шаус. 

По случай 100-годишнината от освещаването на катедралния храм Софийската опера представя впечатляващо произведение, чиито корени са дълбоко в българската история и духовност. 

Пърформанс с четене на пиесата „Три обиколки около света“ на Оля Стоянова ще бъде представен от актьорите на Общински театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък на 6 юли. Това съобщи директорът на културния институт Нели Шабанова.

Това е първото излизане от столицата на проекта „ПроТекст“, който представлява четения на непоказвани досега пиеси на български автори. 

Режисьор на „Три обиколки около света“ е Максима Боева, а участие ще вземат актьорите Беатрис Благоева, Николай Бърдарски и Милен Вангелов, както и музикантът Цветан Попов. 

Изявите на „ПроТекст“ не са класически четения, обясни Максима Боева. Целта е да се представи съвременна българска драматургия, да се окаже подкрепа на все повече български автори, да има повече канали, по които творчеството им да достига до хората и тези пиеси да продължат своя живот извън рамките на проекта, посочи тя.&nbs

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че

Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.

Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.

Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".

Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия, които да участват в първото изложение за съвременно изкуство в България - Sofia Art Fair. 

То ще се проведе от 3 до 6 октомври в рамките на Иновационен форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“, съобщават организаторите.

В събитието ще вземат участие повече от 70 художници от различни националности. Те ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство, чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби, съобщават от екипа. 

И допълват, че по време на тридневния форум ще се проведат серия от срещи, презентации и дискусии с водещи имена от сферата на изкуството, бизнеса и технологиите от България и Европа.

Програмата ще предложи и паралелна изложба на млади

Духовната значимост на постановката и тържествеността бяха подчертани и от личната благословия на новоизбрания български патриарх Даниил, посочва Шаус.

Статията представя подробно историята на произведението и творците, работили по него, чиято богата култура и всеотдайност са допринесли за разработването на творбата, свързана дълбоко с българската история и национална идентичност. 

Mонументалната сграда на катедралата "Св. Александър Невски", на чийто фон се състоя спектакълът, осигури величествена и духовно заредена атмосфера, подходяща за творбата, посочва изданието. С тази постановка Софийската опера създаде нов, дълбоко вълнуващ портрет на българския национален светец Йоан Рилски. 

Режисурата на Пламен Карталов беше обмислена и съобразена с историческия и религиозния контекст на творбата. Той създаде постановка, която предава по впечатляващ начин както историческото значение на свети Йоан Рилски, така и неговото послание, според автора, който отделя задълбочено внимание и на режисурата, изпълнението на солистите и хора, осветлението, костюмите, декорите, както и на дигиталната сценография на Владимир Грънчаров, която допринася съществено за наративната плътност на спектакъла. За първи път се разрешава на фасадата на катедралата да се проектират мултимедийни ефекти, допълва авторът в статията. 

С тази постановка Софийската опера направи значителен принос към българския културен пейзаж, като вдъхна живот на историята на св. Йоан Рилски по един дълбоко вълнуващ и вдъхновяващ начин, се посочва в публикацията. Според автора комбинацията от историческа точност, музикално съвършенство и впечатляваща режисура превръщат спектакъла в незабравимо преживяване, а качествата на текста на Тихомир Павлов и музикалната композиция на отец Кирил Попов създават творба, която е значима както в исторически, така и в контекстуален план. 

Изобразяването на живота и делата на св. Йоан Рилски носи послание за надежда, безкористна отдаденост и непоклатима вяра. Тази музикална поема е свидетелство за богатата културна традиция на България и почит към един от най-великите светци на страната, заключава статията. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Корейският поп превзема Куба
Фестивалът „Аполония“ завърши с концерт на „Фондацията“
Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза режисьорът Павел Г. Веснаков
Дженифър Лопес представи новия си филм на кинофестивала в Торонто
Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей във Враца за месеците юли и август
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Корейският поп превзема Куба
Под прожектора
Идрис Елба се присъединява към британския премиер в нова коалиция за борба срещу престъпленията с хладно оръжие
Калейдоскоп
Поморие ще бъде домакин на арт фестивалa Culturama 2024
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.